20 rokov AfB - pohľad späť so zakladateľom AfB Paulom Cvilakom

V roku 2017 odovzdala Andrea Nahles Paulovi Cvilakovi federálnu medailu za zásluhy (Bundesverdienstkreuz)

V roku 2024 odovzdal Paul Cvilak vedenie AfB gGmbH Danielovi Büchlemu.
04.10.2024
AfB social & green IT má 20 rokov! Vyspovedali sme zakladateľa skupiny AfB Paula Cvilaka. Otvorene hovorí o začiatkoch, vývoji a úspechoch našej spoločnosti.
Ahoj, Paul! Pamätáš si ešte, čo si robil 4. októbra 2004?
Večer som išiel spať.
Pýtal som sa sám seba: Podarí sa to?
(smiech) Bolo to krátko po tom, ako som urobil zápis do obchodného registra.
Čo by povedalo tvoje bývalé ja, keby si mu povedal, že AfB sa stane najväčšou neziskovou IT spoločnosťou v Európe?
Neveril by som. Nikomu to nenapadlo. Keď som spoločnosť zakladal, nevedel som nič o inkluzívnych spoločnostiach. Takisto som nič nevedel o neziskových organizáciách. Bol to veľký krok.
Mal si niekedy pochybnosti o svojom nápade?
Predtým som mal lízingovú spoločnosť. Vedel som o zhromažďovaní a vymazávaní údajov. AfB nebola moja hlavná spoločnosť. Na začiatku to teda nebolo veľké riziko.
Veril som tomu, že ľudia so znevýhodnením, ale aj bez neho, dokážu opravovať počítače. Bol to pokus. Pokus dopadol veľmi dobre.
Koncept AfB mohol aj zlyhať.
Veľa ľudí sa ma pýta: Ako si to vtedy naplánoval a urobil? Keď som začínal, bolo stále nutné vysvetľovať čo je CSR.
Ľudia neboli zvyknutí premýšľať o dnešných problémoch. Zelená vlna je dôležitá. Udržateľnosť a obehové hospodárstvo sú dôležité témy. Tento vývoj som nemohol predvídať. Tento vývoj pomohol nášmu podnikaniu.
Aký bol vtedy cieľ a vízia spoločnosti AfB?
Náš cieľ a vízia sú jasné. i500 má za cieľ vytvoriť 500 pracovných miest pre ľudí so zdravotným znevýhodnením.
Na počiatku existovalo iba AfB. AfB to malo ťažké. Sociálne úrady boli skeptické. Pýtali sa: Ako toto môže dokázať fyzická osoba? To bola úloha sociálnych organizácií.
O niekoľko rokov neskôr sme založili neziskovú akciovú spoločnosť i500. Nezisková akciová spoločnosť, teda gAG (skratka z pôvodného nemeckého pomenovania Gemeinnützige Aktiengesellschaftnázvu), je veľmi transparentná. V tom čase sme mali 150 zamestnancov. Išlo to dobre. Otvorilo nám to dvere k úradom a zákazníkom.
Stali sme sa neziskovou inkluzívnou spoločnosťou. Chceme vytvoriť 500 pracovných miest pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Stále je to ale ťažké. V každom nemeckom spolkovom štáte platia pre inkluzívne spoločnosti iné pravidlá.
Ako si to zvládol?
Pracoval som tvrdo. Prevzali sme pobočku AfB v Dürene. Monika Braunová nám veľmi pomohla. Dodnes nám veľmi pomáha. Pozná veľa ľudí na sociálnych úradoch. Je členkou dozornej rady našej skupiny.
Aké boli hlavné úspechy AfB?
- Prvá pobočka bola v Norimbergu. Predstavenstvu spoločnosti DATEV sme vysvetlili náš koncept.
Boli nadšení.
Vybrali si nás, pretože sme otvárali pobočku v Norimbergu.
Takto sme vytvorili pracovné miesta vo Fransku (pomenovanie historickej a jazykovej oblasti v Nemecku).
Spoločnosti chcú svojmu okoliu niečo vrátiť.
To je silný argument aj pre spoločenskú zodpovednosť podnikov (CSR).
Tak to bolo takmer pri všetkých pobočkách. - Prvou krajinou bolo Rakúsko. Mesto Viedeň nám sľúbilo to isté. To bol dôvod, prečo sme tam našu pobočku otvorili.
- Spolupracujeme so spoločnosťou Fujitsu. Vyhrali sme výberové konanie. Takže sme mohli založiť pobočku v Paderborne, Borchene a Sömmerde. Paderborn a Sömmerda sú veľké pobočky. V Borchene máme prevádzku na likvidáciu odpadu. Žiadny z našich konkurentov takúto prevádzku nemá. To je veľmi dôležité. Aj tie najlepšie zariadenia sa niekedy pokazia.
- Naša centrála sa takmer pred štyrmi rokmi presťahovala do Ettlingenu. Odvtedy sme pre návštevníkov z oblasti IT profesionálnejší. Najmä pokiaľ ide o bezpečnosť údajov. Priestor sa tu však opäť zužuje.
Aké sú šance na ďalší úspech?
Je čoraz ťažšie to posúdiť. Zákon o udržateľnosti dodávateľského reťazca je možno len začiatkom. Vo Francúzsku musia úrady nakupovať 20 % použitých IT zariadení. Ak takéto pravidlá prídu aj do Nemecka, pomôže to aj nám.
Čo pre teba znamená táto spoločnosť?
AfB je moje celoživotné dielo. Do spoločnosti som investoval 20 rokov. Som hrdý na veľa vecí. Pekne sme vyrástli. Niektorí kolegovia sú tu s nami od začiatku. Pomáhali vybudovať AfB. Niektorí majú vedúce úlohy. Na to som najviac hrdý. Títo ľudia sú veľmi dobrí. Sprevádzajú ma už 20 rokov.
Povinná otázka na záver: Aké sú tvoje želania do ďalších rokov?
Mojím želaním je, aby sme čoskoro premenovali model i500 na i1000. Potom sme dosiahli cieľ 500 pracovných miest.
Verím, že náš obchodný model má potenciál. Môže ovplyvniť spoločnosti a politiku. Existuje iná spoločnosť, ktorá ponúka 500 pracovných miest pre ľudí so zdravotným znevýhodnením? Bez toho, aby bola charitou? Každá spoločnosť by si mala položiť otázku: Prečo nedáme svoje zariadenia AfB? Znie to nemožne, ale mnohé veci boli pred 20 rokmi nepredstaviteľné.
Po druhé, spĺňame všetky kritériá veľkej akciovej spoločnosti. To mení vnímanie našej spoločnosti zvonku. Inkluzívna spoločnosť ako veľká akciová spoločnosť je novinkou. Je to aj ekologické. To sa predtým nestalo.
Vedúci tím našej spoločnosti by sa mal naďalej zlepšovať. Pripravujem sa na odchod do dôchodku. Kolegiálna spolupráca a ocenenie sú veľmi dôležité!
Veľmi pekne ďakujem za rozhovor!