20 rokov AfB social & green IT

Vedenie a zakladateľ pobočky AfB v Nemecku s balónom v tvare čísla 20

Paul Cvilak, zakladateľ AfB, spolu s vedením pobočky AfB v Nemecku Yvonne Cvilak, Danielom Büchle a Mikeom Reifom a vedúcou odboru "Projects & Digital" Nicole Cvilak. Foto: AfB

04.11.2024

Už dve desaťročia sa AfB venuje životnému prostrediu, inklúzii a informačným technológiám, pričom sa dokonca stal najväčším sociálnym IT podnikom v Európe. Toto jubileum bolo začiatkom októbra patrične oslávené so zamestnancami a partnermi. Dlhoročný príbeh úspechu ukazuje spôsoby, ako možno v IT priemysle skĺbiť ekonomický úspech, inklúziu ľudí na trhu práce a ochranu životného prostredia.

Spoločnosť AfB, založená v roku 2004 ako štvorčlenný start-up Paulom Cvilakom, v súčasnosti zamestnáva na 20 pobočkách asi 700 ľudí, z ktorých je až 47 percent zdravotne znevýhodnených. „Náš cieľ, vytvoriť 500 pracovných miest pre ľudí so zdravotným znevýhodnením, bol dlhý čas vnímaný kriticky, a to aj zo strany úradov. Inklúzia bola od začiatku prirodzenou súčasťou našej DNA,“ jasne vysvetľuje zakladateľ spoločnosti. Paul Cvilak sa začiatkom roka stiahol z vedenia nemeckej pobočky AfB, no naďalej zostáva konateľom ďalších pobočiek v Európe. Podporujú ho dlhoroční kolegovia vrátane dcéry Yvonne Cvilak, ktorá je ako konateľka zodpovedná za ľudské zdroje. Yvonne pripisuje veľký význam spoznaniu a podpore silných stránok všetkých zamestnancov. Inkluzívny koncept AfB je dlhodobo úspešný: ľudia so znevýhodnením, ale aj bez neho, spolupracujú kolegiálne takmer na všetkých oddeleniach. Okrem toho je čoraz dôležitejšia digitálna podpora študentov: AfB vytvorila na tento účel v Nemecku oddelenie s názvom „Mobilné vzdelávanie (Mobiles Lernen)“.

Aj generálny riaditeľ Daniel Büchle pozná AfB od začiatku: už počas štúdia sa aktívne podieľal na jej rozvoji.

Odvtedy si od AfB zakúpilo renovované IT zariadenia viac ako milión ľudí. Tento trend je na vzostupe - čo vidieť na počte novovzniknutých firiem zaoberajúcich sa renováciou IT zariadení, ktoré vstupujú na náš trh. Priekopník s holistickým prístupom to vidí pokojne, pretože na rozdiel od konkurencie AfB realizuje všetky procesy interne, od odberu až po predaj, s vysokými štandardmi certifikovanými TÜV podľa normy ISO. Ďalším krokom bolo definovanie kvalitatívnych kategórií produktov. Prostredníctvom týchto kategórií kvality je stav repasovaných produktov pred ich predajom jasne rozpoznateľný, čo ďalej zvyšuje spokojnosť zákazníkov. Pozitívnu spätnú väzbu – zdôvodňuje AfB aj tým, že sa repasuje len kvalitný biznis hardvér. Poskytovateľ IT služieb ich získava od svojich dnes už viac ako 1 600 partnerských spoločností. Patria sem spoločnosti ako Deutsche Telekom a Siemens. Partneri na oplátku získajú podrobný CSR certifikát o svojom ekologickom a sociálnom prínose pre spoločnosť, ktorý využívajú priamo pre svoje ESG reporty.

„Len za posledných päť rokov sme repasovaním IT a mobilných zariadení ušetrili viac ako 200 000 ton CO2, ako aj elektrickú energiu, vodu a ďalšie vzácne prírodné suroviny. Radi by sme poďakovali všetkým našim kolegom, najmä našim partnerom, zákazníkom a zamestnancom. Repasovanie enormne prispieva k väčšej udržateľnosti v IT,“ hovorí Daniel Büchle. Zároveň však upozorňuje: „Aj keď sa obehové hospodárstvo stáva čoraz dôležitejším, nevyužíva sa tu všetok potenciál. Stále existuje naliehavá potreba konať, napríklad v produktovom dizajne niektorých smartfónov, ktorý značne sťažuje alebo dokonca znemožňuje ich repasovanie. Budeme naďalej upozorňovať na tieto témy a pracovať na tom, aby sa inklúzia a ekológia stali ekonomickým faktorom. Sme tiež radi, že partnerstvom s nami podporíme ďalšie spoločnosti pri dosahovaní ich vlastných cieľov v oblasti životného prostredia.“

Ďalšie informácie a obrázky sú k dispozícii na stránke: https://www.afb-group.sk/service/media.