Verejná zbierka v BBSK. Pomôžme deťom, ktoré sa nemôžu dištančne vzdelávať.

Darovanie BBSK November 2020

Na fotke z ľavej strany: Marek Antoňák, konateľ AfB Slovakia, Ondrej Lunter, vicežupan BBSK, Andrej Leontiev, partner Taylor Wessing, Radovan Pala, partner Taylor Wessing.

Darovanie BBSK November 2020

Bratislava, 05.11.2020

Nariadením Ústredného krízového štábu sa študenti stredných škôl učia už viac ako tri týždne v domácom prostredí. Podľa odhadov Banskobystrického samosprávneho kraja, až 10% študentov nemá prístup k online vzdelániu, pretože nemajú k dispozícii počítač.

Banskobystrický samosprávny kraj ihneď po rozhodnutí o plošnom uzavretí stredných škôl a ich prechode na dištančné vzdelávanie pripravil výzvu, v ktorej žiada firmy i jednotlivcov o pomoc. Ak majú možnosť poskytnúť počítače, aby sa do výzvy zapojili a pomohli tak deťom získať prístup k vzdelávaniu aj počas obdobia, keď musia zostať doma. „Jedná sa najmä o deti zo sociálne slabších a znevýhodnených rodín, ktoré na to, aby sa mohli vzdelávať v domácom prostredí, nutne potrebujú vybavenie. V celom kraji je takýchto detí podľa údajov, ktoré zaslali stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja 2694,” vyjadril sa podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Jedným z prvých, kto podal pomocnú ruku je advokátska kancelária Taylor Wessing. „Bolo pre nás absolútne prirodzené zapojiť sa do tejto výzvy, pretože spoločenskú zodpovednosť máme v DNA. Oslovili sme spoločnosť AfB, ktorá sa zameriava na repasovanie a predaj výpočtovej techniky a zamestnáva ľudí so zdravotným znevýhodnením. Zaobstarali sme 10 ks počítačov, ktoré sme darovali BBSK,” hovorí Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing. Tá je zároveň jedným zo zakladajúcich členov platformy Obehové Slovensko, ktorej cieľom je prechod na obehové hospodárstvo.

„Teší nás, že sme aj takýmto spôsobom mohli pomôcť. Preberáme vyradený hardvér od našich partnerských firiem a po certifikovanom vymazaní uložených dát ho upravujeme tak, aby sa dal opäť využiť. Tým predlžujeme jeho životný cyklus, šetríme prírodné zdroje a redukujeme emisie skleníkových plynov,” hovorí Marek Antoňák z AfB.

„Budeme veľmi dôrazne žiadať ministerstvo školstva, aby zabezpečilo prístup k internetu pre takéto deti - a aj pre učiteľov. Na prípravu bolo pol roka, verím, že sú na tom lepšie ako v marci,“ doplnil Ondrej Lunter. Pre tých, ktorí nemajú možnosť priniesť počítač fyzicky, ale radi by pomohli, zriadila Rozvojová agentúra BBSK transparentný účet, na ktorý je možné prispieť ľubovoľnou sumou: SK82 0900 0000 0051 7440 4163.

Pár dôležitých faktov na záver:

  • Podľa odhadov Banskobystrického samosprávneho kraja, až 10% študentov, ktorí sa učia formou dištančnej výučby, nemá prístup k online vzdelániu, pretože nemajú k dispozícii počítač. 
  • Banskobystrický samosprávny kraj tak pripravil výzvu, v ktorej žiada firmy i jednotlivcov o pomoc. 
  • Jedným z prvých, kto ponúkol pomoc je advokátska kancelária Taylor Wessing. Tá odovzdala do rúk podpredsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, Ondreja Luntera 10 počítačov pre študentov. 
  • Výzva naďalej pokračuje a môžu sa do nej zapojiť ako firmy, tak aj jednotlivci.